Shahd Knani
Shahd Knani
2023-06-28
מיה, אישה מהממת מקצוענית ואמפטית :) זכות להכיר אותה וללמוד אצלה
Adva anavim
Adva anavim
2023-06-22
למדתי שנת בבליותרפיה אצל מיה והיה מחזק, מרגש, מעמיק. תכנים אמיצים מחד ומחוברים למחזוריות ולמסורת, מאידך. אני מאד מאד ממליצה, עבור מטפלות.ים וגם עבור כל מי שרוצה לעבור תהליך התקרבות אל עצמה.ו ולמעיין כתיבה שבפנים
יובל ויזל
יובל ויזל
2023-06-16
הקורס היה נהדר. נהניתי מאוד מחוויית הלימוד ומהתכנים המגוונים. עברתי מסע אישי וקבוצתי משמעותי בהובלתה המקצועית של מיה. זו הייתה שנה מלאה בתכנים וממלאת את הנפש. על פניו, השבוע סיימנו ונפרדנו אך נראה לי שהתהליך הסדנאי המיוחד שעברתי ימשיך וילווה אותי עוד זמן רב.
Nemat Abufares -Halaby
Nemat Abufares -Halaby
2023-06-15
"מסע הגיבור" כך אפשר לקרוא לתהליך שעברתי עם מיה בסדנאות הכתיבה ולימודי הביבליותרפיה באורנים.. היה תהליך של עבודה עצמית וסדנאית, חלק תיאורטי והרבה ליווי ותמיכה מצד מיה המנחה והקבוצה.. רגעים של התבוננות והקשבה, בכי וצחוק, הבנה ועומק.. אני ממליצה לכולם להשתלב בסדנאות מסוג זה, חוויה של הבנת ה "אני".. נעמת
יעל סער
יעל סער
2023-06-15
לכל מי שמוצא.ת בית ללבו.ה בסביבה של טקסטים וכתיבה, אני ממליצה להשתתף בקורס ביבליותרפיה בהנחיית מיה הוד רן, קורס שהוא מסע התפתחותי רגיש ומרתק בין סיפורי חיינו הכמוסים והכמוסים פחות. הקריאה בטקסטים ותרגילי הכתיבה מביאים להתגלות הנפש בשלל צבעיה, ולהבנה עמוקה וחומלת יותר שלנו את עצמנו ואת מי ומה שסביבנו. חווייה אישית ומקצועית מופלאה. תודה לך מיה.
Michal Lehrer
Michal Lehrer
2023-06-13
סיימתי השנה קורס בבליותרפיה עם מיה הוד רן במכללת אורנים. מיה מעבר להיותה אשה רגישה מרתקת, עם ידע נרחב הובילה אותנו כקבוצה וגם כפרטים לתהליך מלמד ומעצים . האופן בו הפגישה אותנו עם עולם הכתיבה והביבליותרפיה היה סוחף מעניין ומרגש. סיום כל שיעור לווה אצלי בציפיה למפגש הבא. הקורס הזה הוא אחת המתנות הגדולות שנתתי לעצמי.
מיה שרה
מיה שרה
2023-06-13
מיה מנווטת את הקבוצה ביד אמינה ומקצועית. חיכיתי למפגשי הקבוצה המקסימה בהנחיתה המעשירה והקשובה של מיה. בזכותך נחשפתי לתכנים רבים ומעשירים, למדתי לאט להשיל גם קליפות אצלי. תודה על מסע של שנה נהדרת!
yael vierny
yael vierny
2023-04-23
סגרתי כעת את הספר. קראתי גם את התודות, עד המילה האחרונה. היה לי קשה להיפרד ממנו... הרגשתי שאני בתוך מסע: במציאות אני קוראת אותו אך בהרגשה נמצאת בתוכו. לפעמים דמעות זלגו להן כך במהלך הקריאה מהתרגשות , עצב, הזדהות.... הספר נקרא בשקיקה לאורך ימים בודדים. הוא ליווה אותי לכל מקום- בפינה בטבע, במיטה- לפני השינה, בצהריים, בסלון... נקשרתי אל הדמויות-חלקן אהבתי מההתחלה, חלקן עיצבנו אותי, בהמשך הן התפתחו וגם אני פיתחתי רגשות שונים כלפייהן... אוכל עוד להרחיב אך האמת שאין צורך, פשוט מומלץ לקחת את הספר ולצלול לתוכו!
Einat Eden
Einat Eden
2023-04-04
ספר מרתק. מתחיל בסצינה עוצרת נשימה וממשיך להתפתח, לעניין ולסחוף דרך כתיבה מעולה ותוכן מרגש. מצאתי את עצמי מתרגשת ומזדהה (לעיתים עד דמעות). מחכה לספר הבא

ללמוד לכתוב ולדבר מהתחלה בגיל 59? זה רק קצה הקרחון של המאבק של דורון נשר – במאי, שדרן, סופר – מלך המילים.

ב 2012 לקה דורון נשר באירוע מוחי והובהל באיחור לבית החולים לאחר שאשתו גלגלה אותו בתוך שטיח (זוכרים את סיפור מחדל הפינוי של מד"א על רקע אי הסכמה?).

בספרו "המוח שלי ואני" (הוצאת ידיעות ספרים) הוא פורש באופן כן וחשוף, תחושת חוסר אונים משווע:

"זאת צרה. זאת כנראה הצרה הכי גדולה שיכולתי לאחל לעצמי. דווקא לי, שכושר הדיבור שלי הוא לא רק סוג של התקשרות, הוא העולם!.. אני, שהשם שלי היה ברור שהוא קשור לאיך שאני מדבר. והנה אני בבית חולים מתעורר, פותח את הפה, ואז כלום. אני מתכוון לכלום". עמ' 48

בספר הוא פורט את תהליך השיקום המייגע בו הוא לומד לדבר שוב, כמו ילד, עם מחברת שורות של כיתה א' מעוטרת מילים ותמונות שמתחו בניהן קו.

אבל הילד הזה הוא נחוש. רבים שמוחם נפגע, בשל האובדן הפתאומי, חשים שיתוק, חוסר כוח, ייאוש. אני רק יכולה לדמיין את התסכול של יכולות בסיסיות שנעלמות בין רגע כמו הליכה, תקשורת וכתיבה.

נשר מקיים שיחות עם אלוהים, כותב שבטח הוא צוחק כשהוא רואה אותו ככה, סובל. מחשבות על למה זה קרה דווקא לו? אולי זהו תשלום על חטא קדמון? הוא מבטיח להיזהר בלשונו מעתה. צחוק הגורל –  לוקח לו כל כך הרבה זמן לארגן מחשבות, להוציא מילה, שאין לו ברירה אחרת.

בתהליך השיקום במרכז ברעננה, פגשה אותו עדינה שריד, מרפאה בעיסוק שעלתה על הדרך שתוביל אותו חזרה לעצמו. כל יום הם נפגשו בין תשע לעשר, הוא הכתיב לה מחשבות והיא תקתקה על המחשב, תוך שהיא מרוגשת מההתבוננות הפרטית הזו, על מה שהוא עובר, על המקום, עליה עצמה – ממקור ראשון. זוהי ביבליותרפיה במיטבה, היכולת לספר את הסיפור, היא הריפוי.

מה עוד עזר לו במלאכת החזרה לחיים? הספורט ומציאת הקשר בין יכולות גופניות לקוגניטיביות. המשפחה והחברים שהיו סביבו תמכו עודדו ונשארו לצידו. האפשרות לחוש רגשות קשים – בכי, שברון לב ובושה, ומצד שני להתרחק מידי פעם מהסיפור, להנות מהומור ולקרוץ לעצמו:

"אני יכול לתאר לעצמי את הסופר של ספר בראשית עולה על העניין ההוא שמשה יהיה לו פגם בדיבור! הוא קם מהכיסא, רץ החוצה, הרים את הראש למעלה וצרח :יש! הוא הבין את הבחירה. הפגם האולטימטיבי. דווקא משום קרבתו הגדולה של משה אל האל.

 

גם אני לעיתים – ולא שאני חושב שיש מאחורי עם שמחכה למוצא פי – אבל יש לי תחושה שמישהו שם משחק איתי משחק. או שאני נענש על אחת הפעמים שפגעתי שמישהו ועכשיו אני מתבייש ולומד את הלקח וצריך להיזהר בלשוני. אני לא יודע מה עדיף. אני לא יודע ממה אלוהים נהנה יותר. ברור לי שיש שם איזו מידה של הנאה. ברור לי גם שמידת האחריות שמוטלת עלי היא כרגע גדולה מאוד". עמ 112

זהו מסע הגיבור המאוחר של דורון נשר, הילד שנראה מהצד שהכל הסתדר לו טוב מידי, מהר מידי, חלק מידי, ועכשיו הוא לומד להאט, להקשיב, לקבל. כמו בכל מסע גיבור, הוא יוצא מהתהליך אחר מאיך שנכנס אליו. מצד אחד צנוע יותר מול סדרי עולם ומצד שני בעל קבלות על ניצחון הרצון. זהו מסע אמיץ ונחוש להחזרת המילים האבודות, שמסתיים בספר. ספר שלם הוא עדות להתגברות, לאחיזה במושכות הסיפור שלו.

תרגיל ביבליותרפיה (טיפול בכתיבה ובסיפור): איזה אובדן מעצמיותי (גוף או נפש) חוויתי וכיצד התגברתי עליו?

אהבתם? שתפו!

לקבלת טקסטים, תרגילים ורעיונות להשראה ולכתיבה, בחיבור לטבע שלך, מלא.י הטופס

לשאלות, פרטים וקבלת מידע על כתיבה, יצירה, השראה -

דילוג לתוכן