פעם בשבוע היה ד"ר אורי שורצמן מתפנה מעבודתו בבית החולים במעבה יערות הגשם של גאנה ויוצא ברכב אל הכפרים. עם הזמן פשטה השמועה ולקליניקה הניידת הובאו חולים שהתנהגותם נראתה לבני משפחתם נתפסה חריגה ומשונה. בלי טלפונים, מחשבים או תחברורה ראויה, הם מצאו תמיד את נקודת הציוןן מתחת לעץ הבאובב העתיק ונפגשו לשמוע את הרופא הלבן שמדבר עם המוזרים.

במפגשים הטיפוליים נולד הספר "רופא לבן אלים שחורים", שמגולל מפגש בין תרבוויות, בניסיון לענות על השאלה כיצד ניתן להגיד טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי מערבי לבני תרבות אחרת. הגישה של הרפואה המקומית התמזגה פנימה, וד"ר אורי שורצמן מצא עצמו נעזר במכשפות ולוחשים, רקיחות וטקסים.

הצ'יף ששמע קולות אלים והזריע את שדות התירס, האם הוא חולה בזכיזופרניה או מנהיג כריזמטי בעל כוחות רוחניים עצומים? האם יש דיכאון אפריקאי והמדוכא יגיב כמו המדוכא מתל אביב לפרוזאק? האם אדם שידו משותקת לאחר שמכשפה פגעה בה במזיג זקוק לטיפול פסיכיאטרי או לביטול הכישוף הרע על ידי מכשפה טובה?
*
בשיעור הביבליותרפיה על הקשר בין אמונה וריפוי, עסקנו באפקט פיגמליון, כיצד פועלת האמונה על התוצאה, איך הגוף והמוח עושים קשורים לרגשות ולרעיונות. דיברנו על המדע כדת חדשה לפיה מה שאומרים רופאים הוא קדוש.
בכתבה במוסף הארץ, ינואר 2020, נכתב על כאבי הגב, שהם לא מה שחשבנו. מצאו שהדימוי של הנושא יוצא המון מתח סביבו. גילו שנתאוריות סביב כאבים לא תמיד נכונות ושרופאים ממהרים לנתח.
עוד עלו סיפורים מעוררי השראה על אנשים שקרו להם על פי הגדרת הרופאים "נסים רפואיים", או שהחלימו כנגד כל הסיכויים.

למשל… סטיבן הוקינג, כשגילו את מחלת ניוון השרירים שלו בשנות ה 20 לחייו, אמרו לו בצער, כי נותרו לו שנתיים לחיות. הוא היה מדען מבריק בדרכו לתגליות מרעישות, היתה לו חברה ופתאום המחלה. חברתו התחתנה איתו, הם הולידו ילדים, תפקודו הגופני הלך וירד אך מוחו המשיך לקדוח רעיונות. היתה לו מטרה, היתה משמעות לחייו והוא מצא פתרונות נפשיים וטכנולוגיים, להמשיך ליצור. הוא פרסם תאוריות וספרים, המפורסם שבניהם "קיצור תולדות הזמן".

שתי סדטודנטיות הציגו בהקשר לשיעור סרטונים מעוררי השראה על הקשר בין אמונה וריפוי
האחת, סיפורה של ד"ר ז'נט מיכאיל שהחלימה מסרטן בכוחות עצמה. בפעמיים הראשונות עברה כימותראפיה, אך כשהסרטן חזר בפעם השלישית, היא החליטה לא לטפל בו בדרך זו, וגייסה את עצמה לריפוי מסוג אחר. את הסיפור שלה מביאה אירה כהן בסרטון מרגש כאן

חגית כהנא הפנתה אותי לסרטון נוסף, על נער שבשל פגיעה בעמוד השדרה לא חשבו שילך לעולם.
משפחתו לא קיבלה את דיאגנוזת הרופאים, והחליטה לפעול אחרת.
והנה הסיפור הלא יאומן שלו כאן

כישוף או אמונה, תרופות או שיקויים
הדבר היחידה שאפשר להבין מכל הסיפורים הללו
הוא שיש קשר הדוק בין הגוף, האמונה והנפש, ושכל אחד יכול לנווט את הסיפור שלו במודעות למקומות אחרים.
אז מה מרפא אותך?

אהבתם? שתפו!