איך את יודעת שהספר שלך טוב?
 
יש קוראות שמוכנות לקרוא את הספר שלך כשהוא דראפט (חומר גלם) ולחוות דיעה של קוראת ממוצעת. מישהי שקוראת את הספר באובייקטיביות. יש קוראות כאלה ברחבי הרשת, בקבוצות כתיבה שונות, הן מתנדבות לקרוא ולתת חוות דעת ראשונית. אני נתתי את כתב היד שלי לחברות טובות וחדות. בגלל החשש מביקורת, ידעתי שהן יוכלו להעביר אותה באופן שלא ישתק אותי. חברות שאוהבות לקרוא, קרובות למילים ובעלות לב רגיש.
 
ככה בחרתי אותן, ארבע. הספר הוגש להן מודפס וכרוך, או בקובץ במייל. הן כתבו הערות על הדפים או שיגרו אלי ווטסאפים, התקשרו או שנפגשנו לקפה.
עבורי זו היתה חוויה מרוממת. נשים אהובות, שאני יודעת שרוצות בטובתי, שהסכימו להקדיש זמן לקרוא את הטקסט שמי יודע מה יקרה איתו, ולהגיד לי מה הן חושבות.
זה היה כל כך נכון עבורי, לעשות את המהלך של העריכה בהדרגה. לשמוע מהן את הדברים שטעונים שיפור, באופן מפרגן אך עם אמת. היו להן הערות, אבל הן התפעלו ואמרו מילים חמות, וכמה כותבת זקוקה לעיניים טובות כאלה, אולי לפני הכל.
 
כך כתבתי להן בדף התודות:
 
לחברותיי הנפלאות שקראו דראפטים בשלבים שונים, ובאהבה ועדינות האירו והעירו: מיכל זלצר לביד, שטענה שהספר הוא כמו שיחה ארוכה איתי. טלי גילן, שכאשר ביקשתי ממנה ביקורת, אמרה לי, "קודם כול, וואו". רוני טילינגר, שסיכמה בכך שהסיפור מערער על הסדר הקיים, ובמעט מילים אלה חיממה את ליבי. ונועה אלדר, שיודעת לשמוח איתי כשאני בפסגות, האמינה בספר יותר ממני ואמרה לי שבכל פעם שהיא בים, היא רואה את חבורת חנוש.
 
כשעברתי מלהנחות סדנאות כתיבה יוצרת לתחום של כתיבה טיפולית, אחד הויתורים שלי היה ביקורת. זה קרה בעקבות מה שהבנתי שקורה בסדנאות שלי, אנשים באו לכתוב, אבל הם מצאו את עצמם בתהליכים עמוקים ובהתחלה הייתי עסוקה בטיב הטקסט וברצון לשפר אותו. אחרי שראיתי שזה פוגע, עזבתי את הפאן הזה של היצירה ונשארתי עם התהליך. חשבתי שהדבקות בנפש תוריד את רמת הכתיבה, אבל באופן מפתיע, כשהסרתי ביקורת מהקבוצות, וביקשתי לתת מרחב נינוח ומפרגן, הכתיבה רק הלכה והשתפרה. הבנתי שלפני האיכות, אני רוצה להעניק מקום בטוח ופורה ליצירה.
 
ובכל זאת, אם הולכים על מקצועיות יש שלב בו צריך גם לקבל ביקורת ולתקן ולשפר. אז הגעתי אליו עטופה ויודעת, שהטקסט שלי טוב, שאני יכולה להתקדם עם גב יציב, לפני הקפיצה לתהום.
הרומן "לשחות את הים", ספרה החדש של מיה הוד רן.
384 עמ', עורכת: מיכל חרותי, הוצאת ספרי ארוך.
במחיר השקה מיוחד!
59.00
אהבתם? שתפו!