Shahd Knani
Shahd Knani
2023-06-28
מיה, אישה מהממת מקצוענית ואמפטית :) זכות להכיר אותה וללמוד אצלה
Adva anavim
Adva anavim
2023-06-22
למדתי שנת בבליותרפיה אצל מיה והיה מחזק, מרגש, מעמיק. תכנים אמיצים מחד ומחוברים למחזוריות ולמסורת, מאידך. אני מאד מאד ממליצה, עבור מטפלות.ים וגם עבור כל מי שרוצה לעבור תהליך התקרבות אל עצמה.ו ולמעיין כתיבה שבפנים
יובל ויזל
יובל ויזל
2023-06-16
הקורס היה נהדר. נהניתי מאוד מחוויית הלימוד ומהתכנים המגוונים. עברתי מסע אישי וקבוצתי משמעותי בהובלתה המקצועית של מיה. זו הייתה שנה מלאה בתכנים וממלאת את הנפש. על פניו, השבוע סיימנו ונפרדנו אך נראה לי שהתהליך הסדנאי המיוחד שעברתי ימשיך וילווה אותי עוד זמן רב.
Nemat Abufares -Halaby
Nemat Abufares -Halaby
2023-06-15
"מסע הגיבור" כך אפשר לקרוא לתהליך שעברתי עם מיה בסדנאות הכתיבה ולימודי הביבליותרפיה באורנים.. היה תהליך של עבודה עצמית וסדנאית, חלק תיאורטי והרבה ליווי ותמיכה מצד מיה המנחה והקבוצה.. רגעים של התבוננות והקשבה, בכי וצחוק, הבנה ועומק.. אני ממליצה לכולם להשתלב בסדנאות מסוג זה, חוויה של הבנת ה "אני".. נעמת
יעל סער
יעל סער
2023-06-15
לכל מי שמוצא.ת בית ללבו.ה בסביבה של טקסטים וכתיבה, אני ממליצה להשתתף בקורס ביבליותרפיה בהנחיית מיה הוד רן, קורס שהוא מסע התפתחותי רגיש ומרתק בין סיפורי חיינו הכמוסים והכמוסים פחות. הקריאה בטקסטים ותרגילי הכתיבה מביאים להתגלות הנפש בשלל צבעיה, ולהבנה עמוקה וחומלת יותר שלנו את עצמנו ואת מי ומה שסביבנו. חווייה אישית ומקצועית מופלאה. תודה לך מיה.
Michal Lehrer
Michal Lehrer
2023-06-13
סיימתי השנה קורס בבליותרפיה עם מיה הוד רן במכללת אורנים. מיה מעבר להיותה אשה רגישה מרתקת, עם ידע נרחב הובילה אותנו כקבוצה וגם כפרטים לתהליך מלמד ומעצים . האופן בו הפגישה אותנו עם עולם הכתיבה והביבליותרפיה היה סוחף מעניין ומרגש. סיום כל שיעור לווה אצלי בציפיה למפגש הבא. הקורס הזה הוא אחת המתנות הגדולות שנתתי לעצמי.
מיה שרה
מיה שרה
2023-06-13
מיה מנווטת את הקבוצה ביד אמינה ומקצועית. חיכיתי למפגשי הקבוצה המקסימה בהנחיתה המעשירה והקשובה של מיה. בזכותך נחשפתי לתכנים רבים ומעשירים, למדתי לאט להשיל גם קליפות אצלי. תודה על מסע של שנה נהדרת!
yael vierny
yael vierny
2023-04-23
סגרתי כעת את הספר. קראתי גם את התודות, עד המילה האחרונה. היה לי קשה להיפרד ממנו... הרגשתי שאני בתוך מסע: במציאות אני קוראת אותו אך בהרגשה נמצאת בתוכו. לפעמים דמעות זלגו להן כך במהלך הקריאה מהתרגשות , עצב, הזדהות.... הספר נקרא בשקיקה לאורך ימים בודדים. הוא ליווה אותי לכל מקום- בפינה בטבע, במיטה- לפני השינה, בצהריים, בסלון... נקשרתי אל הדמויות-חלקן אהבתי מההתחלה, חלקן עיצבנו אותי, בהמשך הן התפתחו וגם אני פיתחתי רגשות שונים כלפייהן... אוכל עוד להרחיב אך האמת שאין צורך, פשוט מומלץ לקחת את הספר ולצלול לתוכו!
Einat Eden
Einat Eden
2023-04-04
ספר מרתק. מתחיל בסצינה עוצרת נשימה וממשיך להתפתח, לעניין ולסחוף דרך כתיבה מעולה ותוכן מרגש. מצאתי את עצמי מתרגשת ומזדהה (לעיתים עד דמעות). מחכה לספר הבא

מה זה תחקיר לכתיבת ספר? את יובל אלון פגשתי לפני הרבה שנים כשראיינתי אותו לכתבה על החוויה האבוריג'ינית שהביא לארץ אחרי שחי עם שבטים באוסטרליה. חזרנו להיות בקשר כשהוא התראיין לפודקאסט שלי בנושא המאבק על הים (פרק 2 אם אתן מתעקשות). זו היתה התקופה בה התחלתי לכתוב את הספר ובמשך שעות ישבנו לשיחות על הריינבואו ועל קהילות כמו אנשי הים התיכון וקיימא, שמזיזות הרים ושומרות על הימים. איציק, דמות מרכזית של היפי אקטיביסט בספר שלי, קבלה השראה מיובל, כאשר התחקיר נעשה תוך כדי כתיבה.

אז למה תחקיר? הרי אני כותבת על מה שקרוב לליבי. ובכל זאת, יש את העניין של להרחיב את הפרספקטיבה. דיוק מידע מתחום מסוים, כמו ששאלתי עורך דין שהוא בן דודי, מה עושים שוטרים כשהם תופסים סמים במסיבה, והייתי צריכה לשכנע אותו שזה בשביל הספר… ויש תחקיר לצורך עיבוי הסיפור, רעיונות, דמויות.

נפגשתי עם נשים שהחלימו מסרטן. למרות שהכרתי סיפורים מהקליניקה ומהחיים, רציתי לשאול שאלות מאוד ספציפיות. למשל על הרגע בו קיבלו את הבשורה, משפטים ששנאו לשמוע, תהליך ההחלמה וגם ההתאקלמות מחדש כבריאה, בגוף ובנפש. אחת הנשים שתחקרתי הפתיעה אותי עד כדי כך, ששינתי את קו העלילה בזכות מה שספרה לי.

אז איך זה קורה? אני פונה לחברות, קבוצות פייסבוק, לרשימת התפוצה שלי במייל ולקהילת הכותבים.ות בווטסאפ – ממש לא מזמן נעזרתי באלה למציאת שוטר ופתולוגית שתחקרתי תוך כתיבת הרומן הבא שלי. יוצרת קשר, מציגה את עצמי, בודקת שמתאים, מעדיפה להיפגש פנים אל פנים, אבל אפשר גם בטלפון. הכישורים העיתונאיים שלי מביאים אותי לסיטואציה בנינוחות, אך נדרשת גם דריכות, לשאול את השאלות הנכונות, לצטט משפטים טובים, לפעמים לעבור קצת את הגבול. הפגישה הכי מוזרה היתה כשרציתי לדבר עם רופא, הלכתי לקופת החולים, שאלתי את המזכירה מי הרופא הכי נחמד במרפאה וקבעתי אצלו את התור האחרון. למזלי הוא חייך וזרם ונשארנו לשוחח שעה עד שהוא היה צריך להוציא את הילדים מהגן.

יש שיחות שהן בעיקר טכניות, אבל ברוב המקרים אני רוצה לדעת תמיד יותר, מבקשת הרחבות. הצעתי לאונקולוגית שהתייעצתי איתה לעבור על טקסט מתוך הספר, פרוטוקול טיפול בסרטן השד. מעורך דין לענייני סביבה ביקשתי שיקרא סצנות בהן כתבתי על חוקי בנייה על הים. הגיבורה שלי היא אשת עסקים רצינית, רציתי להכיר מקרוב את הווייב של נשים כאלה, שמסתובבות בין מלייאנים. אז דיברתי עם כמה, בעיקר על העניין שבין קריירה למשפחה. עם אחת מהן קבעה לי מזכירה בלו"ז שיחת טלפון בת שעה כשהיא נוהגת מחיפה לירושלים. היה לי שיחת ווטסאפ מרתקת מאוסטרליה בזמן הקורונה, עם מוזיקאי מדהים שחשף בפניי את סיפורו המטלטל. היו לי כמה שיחות על יחסי אחיות. אין לי אחות, רציתי לשמוע על התחושות מקרוב.

התחקיר הוא גם שלב מקדים, כשהרעיון של הסיפור מתעבה, וגם קורה תוך כדי כתיבה. חשוב לי לשמוע סיפורים בגוף ראשון כדי להבין את הדמויות שלי ולתפור את אמינותן ככל הניתן. ברוב המקרים א.נשים נענים בשמחה, כדי לעזור וגם כי מסתבר שמאוד רוצים לספר את הסיפור שלהם ומודים על ההזדמנות.

בתמונה – מפגש מרגש של קצה תהליך ובסופו תוצר, עם יובל אלון ועם הספר, בדום שלו בכליל.

הרומן "לשחות את הים", ספרה החדש של מיה הוד רן.
384 עמ', עורכת: מיכל חרותי, הוצאת ספרי ארוך.
במחיר השקה מיוחד!
82.00
אהבתם? שתפו!
דילוג לתוכן