מה זה תחקיר לכתיבת ספר? את יובל אלון פגשתי לפני הרבה שנים כשראיינתי אותו לכתבה על החוויה האבוריג'ינית שהביא לארץ אחרי שחי עם שבטים באוסטרליה. חזרנו להיות בקשר כשהוא התראיין לפודקאסט שלי בנושא המאבק על הים (פרק 2 אם אתן מתעקשות). זו היתה התקופה בה התחלתי לכתוב את הספר ובמשך שעות ישבנו לשיחות על הריינבואו ועל קהילות כמו אנשי הים התיכון וקיימא, שמזיזות הרים ושומרות על הימים. איציק, דמות מרכזית של היפי אקטיביסט בספר שלי, קבלה השראה מיובל, כאשר התחקיר נעשה תוך כדי כתיבה.

אז למה תחקיר? הרי אני כותבת על מה שקרוב לליבי. ובכל זאת, יש את העניין של להרחיב את הפרספקטיבה. דיוק מידע מתחום מסוים, כמו ששאלתי עורך דין שהוא בן דודי, מה עושים שוטרים כשהם תופסים סמים במסיבה, והייתי צריכה לשכנע אותו שזה בשביל הספר… ויש תחקיר לצורך עיבוי הסיפור, רעיונות, דמויות.

נפגשתי עם נשים שהחלימו מסרטן. למרות שהכרתי סיפורים מהקליניקה ומהחיים, רציתי לשאול שאלות מאוד ספציפיות. למשל על הרגע בו קיבלו את הבשורה, משפטים ששנאו לשמוע, תהליך ההחלמה וגם ההתאקלמות מחדש כבריאה, בגוף ובנפש. אחת הנשים שתחקרתי הפתיעה אותי עד כדי כך, ששינתי את קו העלילה בזכות מה שספרה לי.

אז איך זה קורה? אני פונה לחברות, קבוצות פייסבוק, לרשימת התפוצה שלי במייל ולקהילת הכותבים.ות בווטסאפ – ממש לא מזמן נעזרתי באלה למציאת שוטר ופתולוגית שתחקרתי תוך כתיבת הרומן הבא שלי. יוצרת קשר, מציגה את עצמי, בודקת שמתאים, מעדיפה להיפגש פנים אל פנים, אבל אפשר גם בטלפון. הכישורים העיתונאיים שלי מביאים אותי לסיטואציה בנינוחות, אך נדרשת גם דריכות, לשאול את השאלות הנכונות, לצטט משפטים טובים, לפעמים לעבור קצת את הגבול. הפגישה הכי מוזרה היתה כשרציתי לדבר עם רופא, הלכתי לקופת החולים, שאלתי את המזכירה מי הרופא הכי נחמד במרפאה וקבעתי אצלו את התור האחרון. למזלי הוא חייך וזרם ונשארנו לשוחח שעה עד שהוא היה צריך להוציא את הילדים מהגן.

יש שיחות שהן בעיקר טכניות, אבל ברוב המקרים אני רוצה לדעת תמיד יותר, מבקשת הרחבות. הצעתי לאונקולוגית שהתייעצתי איתה לעבור על טקסט מתוך הספר, פרוטוקול טיפול בסרטן השד. מעורך דין לענייני סביבה ביקשתי שיקרא סצנות בהן כתבתי על חוקי בנייה על הים. הגיבורה שלי היא אשת עסקים רצינית, רציתי להכיר מקרוב את הווייב של נשים כאלה, שמסתובבות בין מלייאנים. אז דיברתי עם כמה, בעיקר על העניין שבין קריירה למשפחה. עם אחת מהן קבעה לי מזכירה בלו"ז שיחת טלפון בת שעה כשהיא נוהגת מחיפה לירושלים. היה לי שיחת ווטסאפ מרתקת מאוסטרליה בזמן הקורונה, עם מוזיקאי מדהים שחשף בפניי את סיפורו המטלטל. היו לי כמה שיחות על יחסי אחיות. אין לי אחות, רציתי לשמוע על התחושות מקרוב.

התחקיר הוא גם שלב מקדים, כשהרעיון של הסיפור מתעבה, וגם קורה תוך כדי כתיבה. חשוב לי לשמוע סיפורים בגוף ראשון כדי להבין את הדמויות שלי ולתפור את אמינותן ככל הניתן. ברוב המקרים א.נשים נענים בשמחה, כדי לעזור וגם כי מסתבר שמאוד רוצים לספר את הסיפור שלהם ומודים על ההזדמנות.

בתמונה – מפגש מרגש של קצה תהליך ובסופו תוצר, עם יובל אלון ועם הספר, בדום שלו בכליל.

הרומן "לשחות את הים", ספרה החדש של מיה הוד רן.
384 עמ', עורכת: מיכל חרותי, הוצאת ספרי ארוך.
במחיר השקה מיוחד!
59.00
אהבתם? שתפו!